Bize Ulaşın

Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sosyal Medya Yönetiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sosyal medya yönetimi profesyonellik ve özen gerektiriyor. Özellikle markalar için sosyal medyanın sadece eğlenceli bir platform olmadığını,  aynı zamanda bir pazarlama alanı olduğunu bilmeniz gerekiyor. Sosyal medya yönetiminde yapacağınız bir hata markanıza ilgili olumsuz bir imaj doğmasına sebebiyet verebilir. Ve bu olumsuz imajın sadece birkaç dakika içerisinde milyonlarca kişi tarafından öğrenebileceğini unutmayın. İşte bu nedenle  sosyal medya yönetimini büyük bir titizlikle ve doğru stratejilerle yapılması çok büyük önem taşıyor. Peki, sosyal medya yönetiminde en çok dikkat edilmesi gereken hususlar neler? Hep birlikte göz atalım.
Sosyal Medya Hesabınıza Kimler Erişebiliyor?
Markaların kimlikleri ile çok yakından ilgili olan sosyal medya paylaşımları, herkes tarafından yapılmamalıdır. Öncelikle sosyal medya hesabınıza erişimin kimlerde olduğunu bir kez daha gözden geçirmelisiniz. Güvenilir kişiler sosyal medya hesabınız üzerinden paylaşım yapma yetkisine sahip olmalıdır. Ayrıca bu yetkinin çok fazla sayıda kişide olması önerilmiyor. Bu durumda çeşitli sıkıntılar yaşayabilirsiniz.
Planlı Hareket Edin
Sosyal medya paylaşımlarınızın belirli bir plan ve program çerçevesinde olması yine büyük önem taşıyan unsurlardan biridir. Paylaşım sıklığı periyotlarını,  paylaşım saatlerini önceden planlamış olmanız gerekiyor. Gelişigüzel paylaşım yapan markaların yeni takipçi kazanamadığı hatta mevcut takipçilerini bile kaybettiği  yönünde pek çok örnek gördük. Planlı ve programlı hareket etmek, paylaşımlarınızın dijital pazarlama stratejileri ile ilgili olmasını sağlamak iyi bir sosyal medya yönetiminin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.
Etkileşim İçerisinde Kalın
Takipçilerin paylaşımlarınızı  beğenmesi ve yorum yapması için mutlaka sizin de bir etkileşim içerisinde olmanız gerekiyor. Gelen yorumları yanıtlamalı ve takipçilerinizin paylaşımlarını da gözden geçirmelisiniz.  Bir anlamda internet dünyasında artık markalar için “hep bana” döneminin kapandığını belirtebiliriz. Herhangi bir takipçinizin paylaşımına yorum yapmanız marka imajınıza hiçbir zarar vermez. Aksine sosyal medyada daha fazla sayıda kişi tarafından takip edilmenizi sağlar. Bu nedenle etkileşim içerisinde kalmanız da çok büyük önem taşıyor. Bu etkileşimi korumanız takipçilerinizin markanıza daha fazla sempati duymasını sağlar. İyi bir sosyal medya yönetimi için bu 3 unsura çok fazla dikkat etmeniz gerekiyor.

Sepetim