Bize Ulaşın

Hashtag Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Hashtag Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Markaların sosyal medya platformlarında en doğru anahtar kelimelerle var olması çok büyük bir önem taşıyor. Özellikle hedef kitleye ulaşma noktasında kullanılan kelimelerin ya da bir başka deyişle hashtaglerin  öneminin sandığınızdan çok daha fazla olduğunu belirtebiliriz. Bu nedenle hashtagler artık sosyal medyada bir pazarlama stratejisine dönüşmüş durumda. Maalesef günümüzde hala bu kelimeleri bir pazarlama stratejisi olarak görmeyen markaların sayısı bir hayli fazla! Oysa Instagram’da doğru kelimeleri hashtag  olarak kullanmak hedefinize giden yolu bir hayli kısaltır.
Uzun Kuyruklu Ve Kısa Kuyruklu Kelimeler
Hashtag kavramını daha yakından tanımak için öncelikle kısa kuyruklu ve uzun kuyruklu kelimeleri biliyor olmanız gerekiyor. Kısa kuyruklu olan hashtagler 1, 2 ya da en fazla 3 kelime barındıran söz öbekleridir. Kırmızı ayakkabı, kaküllü kısa saç  gibi kelimeler kısa kuyruklu anahtar kelimelerdir. Uzun kuyruklu olanlar işte biraz daha fazla detay içerir. Aynı zamanda tahmin edebileceğiniz gibi 3 kelimeden daha fazla kelime barındırır. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin en büyük avantajı hedef kitleye doğrudan ulaşmayı sağlayabiliyor olmasıdır. Swarovski taşlı altın kolye, gömlek yakalı beyaz tişört gibi kelimeler uzun kuyruklu anahtar kelimelerdir.
Avantajlar Ve Dezavantajlar
Kısa kuyruklu olan anahtar kelimelerin en büyük avantajı son derece yüksek bir hacme sahip olmasıdır. Özellikle bir ya da iki kelimelik anahtar kelimelerle milyonlarca paylaşım yapılabiliyor. Ancak aynı zamanda dezavantaj olarak da rekabetin yüksek olduğunu belirtmek lazım! Her gün yüz binlerce kişinin kullandığı bir hashtag  ile paylaşım yaptığınızda paylaşımınızın görülmesi elbette çok zorlaşıyor. Bu da kısa kuyruklu anahtar kelimelerin dezavantajı olarak değerlendirilebilir. Aynı zamanda spamlar ya da sahte yorumlar alma olasılığının da yüksek olduğunu belirtmek lazım.
Uzun kuyruklu hashtaglerin  rekabeti daha düşüktür. Aynı zamanda odak noktası yüksektir ve genellikle spam  ve sahte yorum olma olasılığınız da düşük olur. Ancak düşük bir hacme sahip olduğunu da unutmamak lazım! Bu nedenle uzun kuyruklu anahtar kelimelerden çok fazla trafik beklememelisiniz. Hashtag kullanımınızı bu bilgileri göz önünde bulundurarak yapmanız durumunda hedef kitlenize ulaşma  şansınızın daha da artacağını belirtelim.

Sepetim